Lenin tervitab sind New Yorgist
New Yorki kesklinnas, otse Manhattanil, kohas nimega punane väljak (Red Square), ühe elumaja katusel, seisab Lenini kuju. Nimetatud Punane Väljak rajati sinna 1989. aastal endisest ülikooli professorist kinnisvara arendaja Michael Rosen'i poolt.
Rosen sai selle kuju Moskvast, kus see ühe dacha tagahoovis vedeles. Kuju autoriks oli nõukogude kunstnik Yuri Gerasimov. Tema poolt meisterdatud suure juhi ausammas nõukogude liidus omale enam kohta ei leidnud, kuid 1994. aastal toodi see New Yorki ning asetati nimetatud kohale.
Mis on antud juhul kummaline? Jättes kõrvale asjaolu, et kommunismi suurkuju laiutab vaid 2,5 km eemal USA kapitalismi sümboliks kujunenud Wall Streetist. Kui vaadata praegu Eesti USA saatkonna kodukale, on seal üles loetletud, kellele on peale pandud piirangud Ühendriikidesse sisenemiseks. Järgneb pikk loetelu (kriminaalid, terroristid, narkovedajad jne), kus on muu hulgas kirjas: “Kes on võtnud osa inimeste tagakiusamisest Saksamaa natsistliku valitsuse all”.
Huvitav huvitav, kui palju meil selliseid inimesi veel elab - arvestades asjaolu, et see režiim lõppes 1945. aastal? Samas, punaseid kurjategijaid, kes nõukogude režiimi raames (mis lõppes alles 1991) inimesi taga kiusasid, küüditasid ja represseerisid, on elus veel kuhjaga - miks nende osas piiranguid USAsse reisimisel ei ole? Kas see ei näita mitte valitseva režiimi ideoloogilist kallutatust teatud suunas?
Võtame ühe hea näite. Nõukogude polkovnik Ants Laaneots oli 1987-89 kommunistliku Venemaa sõbra, verise diktaatori Mengistu Haile Mariami sõjaline nõuandja Etioopia Eritrea provintsis. Seega sõjakurjategija, kes aitas Etioopia punadiktaatoril Eritread okupeerida, surudes sinna tankidega kommunismi peale. Mengistu ei olnud sõjakurjategija mitte ainult Eritreas vaid ka Etioopias. Ta kukutati Etioopias 1991. aastal, põgenes Zimbabwesse, ning mõisteti 2006. aastal Etioopia kohtuvõimude poolt genotsiidi eest surma - Laaneots on selle genotsiidi kaasosaline! Sellest muidugi ei räägita sest ei Eestis, Euroopa Liidus ega Ühendriikides ei ole kommunismi kuriteod defineeritud kuritegudena. Neid ei ole isegi mitte olemas olnud, neist lihtsalt ei räägita. Selle režiimi käsilased on tänasel päeval kõrgelt hinnatud demokraatlike ja euroopalike väärtuste kaitsjad. Laaneots sai 2012. aastal USAst eriliste teenete eest isegi kõrge teenetemärgi. Samas kui kõik, kes omal ajal vene terroristide vastu võitlesid, on heal juhul lihtsalt ajaloo õpikust kustutatud, pahatihti aga tituleeritud bandiitideks ja natsideks.
Teine hea näide on okupeeritud Läti kommunistliku partei liider ja asehaldur-kindralkuberner Alfred Rubiks, kes iseseisvunud Läti riigivõimu poolt juba 1991. aastal arreteeriti ja riigireetmise eest (oli Kremli käsilane, kes plaanis kukutada Läti demokraatlikku valitsust) kaheksaks aastaks vangi mõisteti. Vabanes ta siiski 1997. aastal, jätkates seejärel Läti Sotsialistliku Partei (NLKP järglane) esimehena ning 2009. aastal valiti ta Europarlamenti (ta oleks ka Läti parlamendi liige, kuid seda Läti seadused ei luba) - seal pole teda keegi hukka mõistnud, ikkagi oma ju! Lisaks sellele valiti ta ka USA Arkansase osariigi pealinna Little Rock aukodanikuks!
Ühendriikide siseriiklikust õigusest leiab veel ühe huvitava seaduse, mis võeti vastu 2014. aastal: "No Social Security for Nazis Act" (seadus mis keelab anda sotsiaaltagatisi natsidele), kus on öeldud: "To amend the Social Security Act to provide for the termination of social security benefits for individuals who participated in Nazi persecution" (Täienduseks Sotsiaalse Turvalisuse Seadusele tühistamaks sotsiaaltagatised neile kes osalesid natside jälitustegevuses). Esiteks tõusetub jällegi küsimus, et 2014. aastal kui see seadus vastu võeti, oli selliseid inimesi veel elus kui palju? Teiseks, miks ei tühistata sotsiaaltagatisi neile, kes osalesid kommunistliku režiimi jälitustegevuses? Neid inimesi elab ja töötab tänini Ühendiirikdes väga palju. Kolmas huvitav nüanss on see, et üks eestlane, kes töötas Ühendriikides 1991 kuni 2009, teenis omale seal pensioni välja, ning esitas 2018. aastal pensioniikka jõudes vastava taotluse oma pensioni kättesaamiseks, sai "Social Security Administration"i käest vastuseks, et lähtuvalt eelpool nimetatud seadusest ei saa talle pensioni maksma hakata enne, kui ta pole tõestanud, et ta nats ei ole! Kuna nimetatud persoon on sündinud Eestis 1955. aastal (kümme aastat peale natsiajastu lõppu), tõusetub küsimus, et kuidas ta seda üldse olla oleks saanud?
Kui USA valitsus lubab kommunismi ikoonil oma kesklinnas seista, siis ideeliselt ei tohiks neil midagi ka selle vastu olla, kui Hitleri kuju sinna samuti seisma panna?
Kõne all olev kommunismi kurjategija suurkuju asub Manhattanil aadressil 178 Norfolk street:
Comentários